sobota, 24 grudnia 2011

Kosmetyki na rozstępy

Autorem artykułu jest Anna Rosłaniec


Jak wiele osób spośród was doznało rozczarowania stosując kosmetyki na rozstępy? Zapewne całkiem sporo. Tymczasem sukces w walce z rozstępami leży w zasięgu ręki, ale aby go osiągnąć potrzebna
jest wiedza i przynajmniej odrobina wytrwałości. Osoby niecierpliwe powinny natomiast zdecydować się na zabieg.
Pojawienie się rozstępów jest skutkiem osłabienia kondycji skóry. W dużym skrócie cały proces wygląda następująco: fibroblasty, tj. komórki odpowiedzialne za jakość włókien kolagenowych i elastyny, które zapewniają skórze jędrność i elastyczność czyli podatność na rozciąganie, pod wpływem pewnych czynników zaczynają wytwarzać włókna o pogorszonej jakości. Skóra zbudowana z takich włókien traci swoją naturalną wytrzymałość, wzrasta jej podatność na pęknięcia. Do takich pęknięć, w głębszych warstwach skóry, dochodzi na skutek rozciągania od wewnątrz. Siły takie powstają na przykład w czasie ciąży, w czasie nagłego przybierania na wadze oraz zawsze wtedy gdy dochodzi do przyrostu masy ciała. Rozstępy, jakkolwiek pozostają głównie dolegliwością kobiet, równie dobrze mogą pojawić się u mężczyzn, u szybko rosnących nastolatków i to niekoniecznie u osób otyłych.
Zapobieganie skuteczniejsze od leczenia
Powstawaniu rozstępów można zapobiec, ale nie zawsze jesteśmy w stanie zorientować się, że z naszą skórą dzieje się coś nie tak. Toteż najczęściej orientujemy się zbyt późno, wtedy, gdy rozstępy już się pojawią.
Istnieje jednak przynajmniej jedna grupa ryzyka, która odpowiednio wcześnie może sięgnąć po środki zapobiegawcze. Panie w ciąży, bo o nich mowa, zazwyczaj nie bagatelizują zagrożenia i coraz częściej, odpowiednio wcześnie sięgają po kosmetyki zapobiegające powstawaniu rozstępów. Kosmetyki te są zazwyczaj dedykowane również zwalczaniu rozstępów już istniejących.
Kosmetyki na rozstępy
Ich skuteczność jest różna, ale najwięcej w ich przypadku zależy od nas, osób je stosujących. Żeby zadziałały kosmetyki wymagają czasu. Należy stosować je regularnie i przez dłuższy okres czasu, dopiero wtedy dajemy im szansę na to by zadziałały. Kosmetyki nie są też w stanie poradzić sobie ze wszystkimi rozstępami. Najlepiej działają na świeże, purpurowo-czerwone, wrzecionowate pasma. Z rozstępami w fazie bliznowacenia (jasnymi) radzą sobie nieco gorzej, choć zazwyczaj zmniejszają je trochę, a najlepsze kremy i żele na rozstępy mogą je nawet zminimalizować na tyle, że rozstępy staną się prawie niewidoczne.

Zawartość substancji aktywnych, które pobudzają produkcję kolagenu i elastyny, regularne oraz umiejętne stosowanie kosmetyków gwarantuje osiągnięcie satysfakcjonujących efektów Warto sięgnąć po takie, które zawierają m.in. silanole (związki krzemu) i wyciągi z soi. Warto też posiłkować się kosmetykami zawierającymi kwas hialuronowy, który też stymuluje regenerację skóry (produkcję kolagenu), wyciągi z aloesu przyspieszają z kolei procesy gojenia i redukcję blizn. Alantoina zadziała ściągająco, i oczywiście witaminy A, E i D3.
Kilka słów o aplikacji
Samo nałożenie kremu nie wystarczy. Dla zoptymalizowania efektów kosmetyki należy dokładnie wmasować w skórę. Masaż dodatkowo ożywi tkanki, poprawi ukrwienie i je wzmocni. Zwiększy też przyswajalność substancji zawartych w kremie.
Zabiegi w salonach kosmetycznych
Osoby, które są na bakier z systematycznością lub na tyle nie akceptują rozstępów, że chciałyby się ich zupełnie pozbyć powinny skorzystać z zabiegów kosmetycznych. Zabiegi te, co prawda nie wszystkie, wykazują dużą skuteczność w likwidowaniu rozstępów zabliźnionych, tj. tych jasnych, perłowo-szarych.
Skuteczność kosmetycznych metod na rozstępy bywa różna, przy czym cena rośnie wprost proporcjonalnie do osiąganych efektów.
Z jakich zabiegów warto skorzystać? Liderami są mezoterapia, dermabrazja laserowa (bądź fraxel laser) i pilingi chemiczne, przy czym jedynie metody laserowe całkowicie usuwają rozstępy. Mezoterapia i pilingi spłycają je na tyle, że prążki stają się niewidoczne.
Mezoterapia polega na wstrzykiwaniu preparatów odżywczych, które od wewnątrz pobudzają regenerację skóry. Zabiegi laserowe usuwają uszkodzone komórki skóry, w ich miejscu z czasem pojawiają się nowe, pełnowartościowe. Laser usuwa rozstępy w stu procentach.
Pilingi chemiczne pobudzają skórę do regeneracji i usuwają wierzchnie warstwy skóry.
Na koniec dodam jeszcze, że o ile kosmetyki i zabiegi działają od zewnątrz. W walce z rozstępami pomoże nam zmiana diety i bezstresowy, higieniczny tryb życia.
---
Pokonaj rozstępy

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz